EROĞLU’DAN AÇIKLAMA

3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu İstanbul’da düzenlenen bir zirveye katıldı ve müzakere süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.
“Türkiye bölgedeki gelişmeler ve tarihi sorumluluklarını bir tarafa iterek Kıbrıs’ta Rum tarafının istediği, evet diyebileceği şeyleri kabul eder mi?” diye soran Eroğlu, “Bana göre etmez, etmemelidir” ifadesine yer verdi.
Bulunacak çözümün var olan barış ortamını korumasının şart olduğunu vurgulayan 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Ben çözümün herhangi bir şekilde çatışma zemini yaratmayacak şekilde açık ve net olması gerektiğini vurguluyorum” dedi.
Konuşmasında enerji konusuna da değinen Eroğlu, “Doğu Akdeniz enerji jeopolitiği Anavatan Türkiye için de kritik mahiyettedir” dedi. Derviş Eroğlu,Ekonomik büyümenin ve bu çerçevedeki sanayinin enerji ihtiyacı doğalgazın payının artmasının da dikkat çeki olduğunu belirtti.
Derviş Eroğlu, Rum tarafına Kıbrıs’ta en az kendileri kadar hak sahibi bir Kıbrıs Türk halkı olduğunun mutlaka söylenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Siyasi eşitlik sadece görüşme masasında kalmamalı, her yere yansımalıdır” dedi.

Comments are closed.